Co se děje s vinařstvím na Sovíně?

Tak tuto otázku jsem si pokládal poměrně velmi často a i když jsem se několikrát střetl s p. Dudeškem přímo u nich na Sovíně, nikdy nám nezbyl čas pobavit se o tom, co nového se událo po vstupu nového majitele zlínské společnosti Lukrom do vinařství Sovín. Na podzim se na mě usmálo štěstí nebo spíše se do mne pustila nová posila Sovína ing. Jana Galušková s tím, že při naší podzimní akci Na kole vinohrady jsme se u nich ani nezastavili, což je naše velká ostuda. Po chvíli jsme si vysvětlili, že počínání bývalého sklepa Sovín působilo nejen na mne, ale i na ostatní jako spící hospodářství mezi již probuzenými vinařskými draky, kteří rychle reagovaly na nové potřeby zákazníků. Co naplat, při svém otevření působil Sovín velmi nadčasově, a to jak vinařskými technologiemi, kapacitou sklepa, velmi působivým prostředím restaurace i sklepa a také ubytováním. Bylo proto jasné, že si Sovín získal rychle velmi popularitu a svou klientelu. Bohužel čas nezastavíme a stejně tak i opotřebení všeho co k Sovínu patřilo nebo patří. Jako kdyby se na Sovíně zastavil čas a nebylo síly jej modernizovat. Zůstávali jen nostalgické vzpomínky na spousty vydařených večerů a akcí na Sovíně. Pomalu jsem měl pocit, že to vše dopadne jako ve Slušovicích. Zašlá sláva bez lesku a chuti k něčemu novému.

Sovín.gif, 338x109, 10.13 KB

Že se časy nakonec změní , a že se vinařství Sovín vrací k ještě modernějšímu a novému trendu vinařství , které si jistě tento region zaslouží Vás přesvědčí ing. Galušková, vedoucí střediska Sovín. Proto nabízíme několik odpovědí, které nám poskytla.

Jaký je hlavní záměr společnosti Lukrom s vinařstvím Sovín?
Záměr společnosti Lukrom v čele s majitelem panem ing. Červenkou je takový, jako jste naznačil ve Vašem úvodním článku. Navrátit Sovínu jeho slávu a lesk. Sovín je znám svým vínem z hroznů vlastní produkce, ale i nespočetnými akcemi, které zde v minulosti probíhaly, ať už to byly nejrůznější firemní večírky, školení, zábavy či jiné. Společnost hodlá podporovat jak turistický ruch ve zdejším regionu rekonstrukcí celého objektu, tak investovat nemalou částu do technologie související s výrobou vína.

Proběhli již nějaké změny v technologii vinařství?
Ano, již krátce po odkoupení Sovína firma Lukrom investovala do technologie nákupem pneumatického lisu od firmy Vaslin Bucher, příjmové násypky a zařízení Osmotop. V současné době je zpracován projekt na další investice pro zmodernizování výroby vína.

Má vinařství stále k dispozici své vinohrady, jaké odrůdy a jak velkou plochu?
Firma vlastní 120 ha vinic. Řekla bych, že skladbu vinic můžeme považovat za standartní pro tuto severní vinařskou oblast. V našich vinohradech naleznete odrůdy jako Muškát moravský, Veltlínské zelené, Muller Thurgau, Sauvignon, Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé, aj. , z modrých pak Cabernet Moravia, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Modrý Portugal a další.

Plánujete vysazovat další vinohrady nebo je tato kapacita vinic dostačující pro Vaši potřebu?
Dalo by se hovořit ani ne tak o vysazování nových vinohradů, spíše o obnově vinice. Případně o její rozšíření ne co do výměry ale co do sortimentu odrůd o módní záležitosti typu Dornfelder, André, aj. V současné době výměra dostačuje potřebám vinného sklepa. Naše víno vyrábíme jen z našich vyprodukovaných hroznů.

V jakém stavu je nyní ubytování a restaurace a jaké záměry s nimi má společnost do budoucna?
Toto je pro nás nyní důležité téma. V plánu je rekonstrukce celého areálu, který už nevyhovuje dnešním požadavkům. Již je zpracován projekt "nového" Sovína a myslím, že je na co se těšit. Věřím, že touto rozsáhlou změnou opět oživíme krásnou lokalitu pod Buchlovem. Budova dostane nový ráz, který bude lépe korespondovat s okolní přírodou. Tuto záležitost budu mít na starost a moc se na to těším.

Kdo zastřešuje technologicky vinařství Sovín?
Skutečným odborníkem na slovo vzatým je pan František Dudešek. Na Sovíně působí v pozici sklepmistra již 25 let. Je členem ČZPI. Pod jeho vedením sovínská vína posbírala nemálo ocenění na vinařských výstavách. Seznam cen by byl opravdu rozsáhlý. Z poslední doby si nejvíce ceníme ocenění Zlaté medaile na soutěži Vinař roku 2007 a již několik let po sobě se naše vína velmi dobře umísťují v prestižním oceňování vín pod značkou TOP 77.

Kvalita vín ročníku 2007 je ….
O mladých vínech z našich vinohradů by se dalo říct, že jsou harmonická, s velmi příjemnými ovocnými tóny, plnost vín je otázkou nadúrody, se kterou jsme se v loňském ročníku setkaly. Loňský rok pro nás nebyl až tak příznivý na škálů odrůd přívlastku výběru z hroznů. Převážná většina vín dosahovala cukernatosti přívlastkových vín kabinetů a pozdních sběrů.

Plánujete v letošním roce nějaké vinařské akce?
Zajisté. Sovín v minulosti neoplýval škálou vinařských akcí a vzhledem k dnešní době je toto nutno změnit. Mám v plánu tři stěžejní akce, které chci opakovat. Jednou je "Jarní ochutnávka sovínských vín", další je letní víkendová záležitost "Spaní ve vinici" a na podzim se uskuteční již II. ročník "Sovínského mladého vína". Myslím, že I. ročník "Sovínského mladého vína" se nám povedl. Člověka vždy potěší, když lidé odcházejí z akce s úsměvem a slovy:"Už se těšíme na další akci". To je ten důvod, proč akce děláme, proč to chceme dělat a co nás na tom baví. Samozřejmě, že těmito třemi "pilíři" naše akce na Sovíně nekončí. Plánujeme toho víc, jen nechci předbíhat.

Jaký je Váš osobní vztah k vínu?
Kdo pracuje s vínkem, musí ho mít rád. Nemám na mysli jen jako nápoj, ale všechno TO co je kolem něj. Je to krásná práce a já jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala.

Děkujeme ing. Galuškové za pro nás nové a pozitivní informace a přejeme Sovínu, aby se co nejdříve podařilo splnit co nejvíce plánovaných vinařských aktivit.Aby nezůstalo jen při slovech , tak jsme na únor pro členy klubu a milovníky vín naplánovali řízenou degustaci vín ze Sovína za účasti p.Dudeška a ing.Galuškové.Termín akce bude zveřejněn v brzké době.

Za Vinárius Ivo Kaňovský