Venku je překvapivě zataženo. Nám to ale nevadí, jelikož jsme natěšeni na dnešní pracovní degustaci nových vín ročníku 2007 a také vín nejvyšší řady ONA ročníků 2006 a 2005. Dálnicí jsme v Anakeně za necelé 2 hodiny a po cestě míjíme další známá vinařství Los Boldos a Ventisquero. Vjezd do Anekeny lemují 2 km vinic na jejichž konci je samotné winery. Krásně zasazené vinařství do úchvatné roviny končící vysokým pohořím majestátně se tyčích zasněžených vrcholků And.
Vítá nás česká vlajka, jeden z technologů Anakeny Philipe, obchodní ředitel Raúl a Constanza. Ta má na starosti PR marketing. Philipe nás odvádí do degustační místnosti. Spousta připravených vzorků v nás vyvolává mrazivý pocit zodpovědnosti vybrat pro milovníky vína v Česku tu nejlepší kolekci. Velmi prakticky nachystané vzorky vín ve skle od Riedla na sebe nenechají dlouho čekat.
Vinný lístek obsahuje 24 vín a my začínáme Sauvignonem Varietal 2007, Chardonnay 2007. Pokračujeme dál až k vínu Viogner 2006. Je to stará francouzská odrůda, kterou Anakena nedávno vysadila. Má přenádherné aroma s ještě komplexnější chutí. Neskutečně harmonické víno s velkým potenciálem. Nazvali jsme ho všichni svorně sexy víno. Proč? Až jej zakoupíte a ochutnáte s partnerkou, uvidíte sami! Degustujeme další Sauvignony, Chardonnay, Ryzlinky. Celá plejáda bílých vín s okouzlujícím ovocným aroma po černém rybízu, žlutém melounu nebo tropickém ovoci. Přechod na červená vína začínáme Cabernet rosé 2007. Jak nás Philipe informuje, přidali do něj 2% Syrahu a 2 % Malbecu. Na růžové má poněkud silnou barvu, ale v chuti je velmi vyvážené, tóny ovocného kompotu, malin. Philipe přiznává, že rosé dělali v Anakeně podruhé. To první mělo dokonce 13,7 % alkoholu, toto naštěstí již jen 12,8 %. Doporučujeme Philipemu vyrobit víno s alkoholem okolo 12 % a trochu světlejší barvou. Někomu by barva degustovaného vína mohla připomínat spíše rulandské modré než rosé. A jsme u červených. Jsou zastoupena odrůdami Merlot, Cabernet sauvignon, Syrah, Carmenere, Malbec a Pinot noir. Základní řady Merlotu a Cabernetu Sauvignonu nás trochu zklamali, zato Carmenere opět předvedlo své vnady. Stejně tak byly úžasné Pinot Noir řady reserva i řady bio. Malec, místní novinka, byl velmi vyhlazený a zcela jiný než známé typické argentinské. Syrah připomněl jihoamerický temperament a vrcholem byl Merlot reserva. Řada Ona, tedy prestižní řada společnosti, byla velmi vyrovnaná a harmonická. Jen bych ji nechal ještě půl roku nazrát. Opět se mi potvrdilo, že Anakena vytváří velmi příjemná vína evropského charakteru, nikoliv přebarikovaná, těžká vína.
Po náročné degustaci přišlo vhod pozvání na třetinku zásaditého moku a lehký oběd (hovězí panenka na grilu s čerstvou zeleninou). Jako dezert jogurtovo- jahodové pyré z čerstvých jahod přelité karamelem a k tomu Late Harvest 2006 z odrůdy Alexandr Muskatel.
Následuje prohlídka provozu s technologiemi připomínající naše. Je však zajímavé, že červená vína udržují při 12 stupních a bílá při 14 stupních. Představoval bych si to opačně. Sklep plný barikových sudů připomněl, že 98 % produkce červených vín prochází právě přes tyto sudy. Převažují sudy francouzské, ale firma je kombinuje i s americkými .
Co říci o firmě. Mladá, moderní s ambiciózními záměry a vizí nabízet trhu mladá svěží vína s ovocitým aroma. Řada Ona je pak vlajkovou lodí sbírající medaile na všech výstavách díky své preciznosti ve všech směrech.
Po sklepu navštěvujeme vinohrady. Zabírají rozlohu 120 ha jen v této oblasti. Každá část je označena odrůdou, datem výsadby a rozlohou vinice dané odrůdy. Všechny jsou zavlažovány kapkovou metodou. Uvedené odrůdy jsme pro Vás nafotili, aby jste v reálu mohli vidět jak vypadají listy i hrozny.
Vracíme se zpět do Santiaga a diskutujeme s Pavlem a Radkem o úrovni degustovaných vín. Zcela vyčerpaní dnešním dnem odcházíme spát. Ráno totiž odjíždíme do nových vinic Anakeny v údolí Leyda. Vinice jsou tam speciálně vysázeny pro odrůdy Ryzlink, Tramín, Sauvignon a Pinot noir. Leží ve výšce 400 m, vzdáleny jen 8 km od moře a vane zde studený vítr od Pacifiku. Bude to obzvláště zajímavé, neboť horskými vinicemi pojedeme na koních. Já a koně!? Jak to dopadne? To se dozvíte v dalším pozdravu z Chile.