Mikrosvín ve Vináriu

Degustace vín společnosti Mikros
Mikrosvín ve Vináriu (800x600, 65.88 KB)
Mikrosvín ve Vináriu (800x600, 64.33 KB)
Mikrosvín ve Vináriu (800x600, 51.47 KB)

Pátek 13. je pro mnohé začarované datum a proto raději ani nevychází z domu. Pro ty, kteří však milují vína z oblasti Pálavy nemohl pátek 13. června znamenat nic jiného než návštěvu vinotéky Vinárius a degustací skvělých vín z Mikrosu. Je již skoro tradicí, že jednou ročně se společnost Mikros představí se svými víny v Uherském Hradišti. Tentokrát vína přijel představit sommeliér společnosti MVZ p.Šmach. Celkově přichystal 10 bílých vín a 3 červená. Tedy znovu magických 13. Na začátku akce p.Šmach objasnil majetkové propojení Moravských vinařských závodů a Mikros Mikulov. MVZ Mikros nekoupila, jen majitel MVZ koupil podíl v Mikrosu. Realita je taková, že MVZ se přestěhovaly z Hukvald do Bzence a nesou název MVZ Bzenec. Také není tajností, že jsou obchodně a i marketingově úzce propojeny. V Březí, kde má Mikros své sklepy, probíhá modernizace a rekonstrukce již dlouho zastaralých výrobních sklepů společnosti a proto se výroba vín musí na určitou dobu přesunout do Bzence. Co je však podstatné pro nás konzumenty vína je jejich kvalita. A ta vždy v Mikrosu hrála prim.

Prvním vzorkem byl MT ps 2006 z řady Flower line. Příjemné a svěží víno s pěkným aroma a plnou chutí. VZ ps 2006 Flower line bylo poněkud kratší a v chuti bychom očekávali větší plnost. Sauvignon 2006 ps řady Flower line byl tentokrát ze znojemska a proto také jeho aroma bylo více do sušené meruňky,chuť pak do vyzrálé broskve s nádechem hluchavky. Chardonnay 2006 ps již bylo z kolekce Traditional line a mělo citrusově ovocné aroma s chutí po tropickém ovoci, kde zbytkový cukr 10,6 byl již příjemně znát. Další vzorek Kerner 2006 vzh byl vzorkem, který vnesl do degustace trochu více rozruchu. Tato odrůda novošlechtěnce již ve vůni napovídala, že jde o víno s vyšší alkoholem a to 14 %, což bylo ve vůni bohužel znát. Chuť vína byla taktéž neharmonická a působila nevyváženě. Celkově víno působilo dojmem, že má svůj zenit již za sebou. Zajímavostí vína byl také jeho nižší extrakt – jen 18,9, což je pro vzh překvapivě málo. Po Kerneru přišla na řadu očekávaná kolekce 4 ryzlinků vlašských , které potvrdily, že právem patří mezi nejlepší v ČR. Jejich vyzrálost a úžasná mineralita v chuti je vždy něco jedinečného. Obzvláště povedený byl RV 2004 vzb , trať Ořechová hora. Po RV následoval Ryzlink rýnský 2005 vzb, který byl skvělou tečkou v bílých vínech.

Červená vína nebyla nikdy doménou Mikrosu. Přesto jak Svatovavřinecké tak i Zweigeltrebe byly příjemným překvapením. Vůně i chutě vín byly velmi harmonické a vyvážené. Závěrečné Rulandské modré bylo taktéž skvělou tečkou za červenými víny. Vyzrálý ročník 2005 ve vzh byl podpořen nazráváním v sudu, což mu vtisklo velmi příjemný charakter. Na škodu byla snad jen jeho cena okolo 500 Kč, což zřejmě některé milovníky vína odláká.

Závěrem lze říci, že degustace Mikrosu vlastně ani nepřekvapila. Znovu představila vysokou kvalitu v bílých vínech, která ani po odchodu technologa pana Peřiny nezaostala za předchozími ročníky jak někteří předpovídali . Je vidět, že viniční tratě Mikrosu patří mezi ty nejlepší v republice, což je jistě základem pro jejich skvělá vína. Škoda, že ještě nebyla nalahvována mladá vína ročníku 2007 řady Flower line. Bylo nám však přislíbeno, že po nalahvování nám dají vědět a budeme mezi prvními kdo je bude moci ochutnat.