DEGUSTACE ODRŮDY SAUVIGNON

A je tu první letošní degustace zaměřená na odrůdy. Pros start jsme nemohli vybrat lepší odrůdu, než je světoznámá bílí odrůda Sauvignon.

 

7) ČR  

SAUVIGNON  FESTIVAL          

12.1.- 24.1.2009

 
 
 
1)   Chile – Anakena SVG 2007     0,5 l                                      13 ,5 % alkoholu
   Central Valley                                                                           Cena 139 Kč /29 Kč
 
 
2) Chile – Miguel Torres SVG 2004                                            13 ,5% alkoholu
    Central Valley                                                                          Cena 269 Kč /39 Kč
 
 
3) Nový Zéland – SVG 2007                                                        13 % alkoholu
  Marlborough                                                                               Cena 569 Kč /80Kč
 
 
4) JAR – SPIER – SVG 2007                                                       13 % alkoholu
                                                                                                     Cena 269 Kč /38 Kč
 
 
5) ČR – Balíček – Hruška SVG 2007                                           12,5 % alkoholu
                                                                                                    Cena 119Kč / 19Kč
 
                                           
6) ČR – Templářské sklepy Čejkovice – SVG 2006 PS         12,5 % alkoholu
                                                                                                         Cena 229 Kč / 34Kč
       
 

 7) Vinařství Zaječí SVG 2007 PS                          12,0 % alkoholu     

  Pavlov,Trať Sahara                                               Cena 249 Kč /38Kč

 
 
8) ČR – Vinum Moravicum Bzenec SVG 06 VZH       13,0 % alkoholu    
 
 Žabčice , Trať Kovalov                                               Cena 298 Kč / 44Kč
 
 
 
 

 Sauvignon

Synonymum: Sauvignon blanc
(5 % z celkové plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1952

 

Pravděpodobně pochází z francouzského regionu Bordeaux nebo z oblastí na Loiře. Nové genetické poznatky ukazují na to, že vznikl asi ze samovolného křížení mezi odrůdami Chenin blanc x Tramín. Francouzský název je Sauvignon blanc nebo Sauvignon jaune a je nutné ho dobře odlišovat od méněcenné odrůdy s velkým hroznem Sauvignon vert čili Sauvignonasse. Tu a tam se ještě vyskytuje mutace šedá Sauvignon gris s vyšší cukernatostí a s méně pronikavým aromatem a mutace růžová Sauvignon rosé, která je méně zajímavá. Německé synonymum je Muskat-Sylvaner a někdy v Rakousku užívané Feigentraube, které se kdysi užívalo i u nás – Fíkový hrozen. Pod tímto pojmenováním ho k nám pravděpodobně zanesli Habáni.

Když byl francouzský král Jindřich IV. Navarrský (1553–1610) kojencem, tišil pláč dítěte jeho dědeček tím, že mu potíral rty rozetřeným česnekem a máčel mu je vínem Sauvignonu. V dospělosti se stal král velkým vyznavačem francouzských vín, jmenovitě Sauvignonu.

Odrůda má bujný růst, hustě olistěné letorosty s četnými zálistky a menší, světle zelený, na okrajích zvlněný list. Hrozny jsou malé, válcovité, hustě osazené menšími, zelenožlutými bobulemi s tlustší slupkou a výrazně aromatickou dužninou. Zrání hroznů je středně pozdní až pozdní. Mrazuodolnost i odolnost vůči houbovým chorobám jsou nižší, plíseň šedá napadá bobule i třapinu často.

Sauvignon vyžaduje velmi dobré svahové polohy s chudšími, nejlépe štěrkovitými půdami. Na úrodných půdách roste příliš bujně. Vyšší půdní a vzdušná vlhkost ovlivňuje příznivě vznik aromatických látek.

V závislosti na ročníku, na stanovišti, na době sběru a na technologii tvorby vína se vyvíjejí různé typy vína. V méně příznivých ročnících, v severnějších oblastech a při vyšší vlhkosti vznikají travnaté, kopřivové, paprikové tóny ve vůni i chuti. Při vyšším slunečním svitu a lepší vyzrálosti hroznů se začínají objevovat ovocné tóny. Napřed černorybízové, angreštové, kiwi se zábleskem citronu, pak u měkčích a kulatějších vín broskve, nektarinky a meloun. U sladkých výběrů meruňka, pomeranče, ananas i marcipán. Ze zámoří tropické ovoce.

Z vyšších sklizní a horších ročníků mohou být vína Sauvignonu lehká a tvrdá, ale většinou se setkáváme s víny plnými, často i s minerální příchutí, hlavně na půdách křemičitých (Sancerre) nebo s víny tělnatějšími na půdách hlinitých či s filigránskou stavbou a bohatou hrou vůní z půd vápenitých. Intenzita aromatických látek, kterou vnímáme v mladých vínech současně se svěžestí mladého vína, je pro mnohé milovníky Sauvignonu velmi svůdná. Zráním Sauvignonu na láhvi se většinou ony mladistvé tóny ztrácejí a ve víně se rozvíjí hlavně láhvová zralost, s níž narůstá i vyšší barevný tón vína a jeho plnost. Aromaticky výrazná a suchá vína Sauvignonu jsou vhodná jako vína aperitivní nebo ke studeným předkrmům. Hodí se i ke chřestu a ke kozím sýrům. Plnější a zralá vína ke kořeněným jídlům, k těstovinám s gorgonzolou nebo rybí omáčkou, k vařené šunce, k bílým masům se smetanovými omáčkami apod.

I

Sauvignon.gif, 150x165, 11.33 KB